Elisa Testleri

Elisa Testleri denince bir çoğumuzun aklına öncelikle AİDS (HIV) enfeksiyonu tanısında kullanılan testler gelir. Oysa ELİSA yöntemi ile başta Hepatit, Kızamıkçık, Kızamık, Herpes virus enfeksiyonlarından Brucella gibi bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlara kadar onlarca test çalışılmaktadır.

HIV enfeksiyonu (AİDS) tanısında kullanılan Anti HIV Elisa Testi ise bunlardan sadece biridir. Ancak enfeksiyonun popülerliğinden, halk arasında yanlış bir değerlendirme sonucu neredeyse ELİSA testleri ile özdeşleşmiştir.Elisa Testi Aids HIV Testleri

ELİSA Yöntemi Nedir ?

Antijen antikor reaksiyonlarını gösterebilmek için enzim kullanılan tüm tekniklere ve tahlil yöntemlerine genel olarak enzim immunotest (enzyme immunoassay, EIA,ELİSA) denmektedir.
Enzimle işaretli immuno reaktiflere dayalı bu testler,antijen antikor reaksiyonu tespiti ile özellikle Mikrobiyoloji Laboratuvarlarında sıkça çeşitli enfeksiyonlar,antijen ve antikorların tanısında kullanılmaktadır.
ELİSA yöntemi 1960 lı yıllarda radioimmunoassay yöntemlerine alternatif olarak bulunmuş olup o tarihten bu yana kullanımları dünyanın her tarafına yayılmıştır.

ELİSA yönteminin en önemli avantajlarından biri de tanı laboratuvarlarında az zamanda çok sayıda örnekle çalışma imkanı sağlamasıdır.Bu testlerin kullanılırlığının artmasıyla birlikle  üretimlerinin de yaygınlaşması nedeniyle maliyetlerinde  düşme olmuştur.

Bu nedenle birçok hastane ve laboratuvarda ELİSA testleri güvenilir ve ekonomik sonuçlar verdiğinden sık olarak kullanılmaktadır.


Elisa Testleri,Elisa Tahlilleri,Aids Testi,Hiv Testi