Hormon Testleri

Hormon testleri tıp alanında en sık istenen testler arasındadır. Ancak tek başına hormon tahlili denilince çok geniş bir yelpaze kast edileceğinden merkez veya fiyatlandırma gibi konularda net konuşulamaz.Hormon Tesleri Avcılar Esenyurt Beylikdüzü İstanbul

Genel bir bilgi olarak hormon testleri diğer testlere göre nispeten daha pahalıdır.Rutinde kullandığımız bazal hormon tahlilleri her merkezde yapılabilen testlerdir, ancak özel testler dediğimiz (stimulasyon veya supresyon testleri gibi) belirli merkezlerde yapılabilmektedir.

Kandaki Hormon Düzeyleri Bize Ne Söylüyor?

AMH (Antimüllerien Hormon)
Adetin herhangi bir günü yapılabilen AMH hormon testi, yumurtalık kapasitesini diğer testlere oranla çok daha iyi belirlemektedir. Son dönemlerde uygulanmaya başlayan bu testte değer 1ng/ml altında ise yumurtalık rezervinin düşük olduğu söylenebilir.

FSH
Bayanlarda yeni yumurta üretimi olmadığından, doğumdan itibaren yumurta rezervleri azalmaktadır. FSH hormonu yumurta hücresinin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Genellikle adet döneminin ilk 5 günü içerisinde yapılan FSH ölçümü, yumurtalık rezervleri hakkında dolaylı yoldan da olsa bilgi verebilmektedir. Değerleri 12 mIU/ml üzerinde olduğu zaman yumurtalık rezervinde bir problem ya da kötü yumurtalık cevabı şeklinde yorumlanabilir.

LH
Adet döneminin ortasında yükselişe geçerek yumurtlamayı sağlayan LH hormonu, aynı zamanda yumurtayı çatlatan esas hormondur. Oranı (FSH/LH) adet döneminin başlangıcında normalde 1 den büyüktür.

LH/FSH oranının 2.5 ten büyük olması polikistik over sendromu şüphesi uyandırabilmektedir. Polikistik over sendromu adı verilen metabolik hastalıkta LH hormonunda artış görülür, ve yumurtalıklar dışarıdan ilaçla uyarıldığında aşırı cevap verebilir.

Prolaktin
Hormon Testi ÖlçümüSüt salınımında da rol alan bir hormon olan Prolaktin hormonunun yüksek olması gebeliği engellemektedir. Bazen sebebi bilinmediği halde yüksek olabilen hormon, tiroid bezlerinin az çalıştığı durumlarda da yüksek olabilir.

Testosteron
Erkeklik hormonu olan testosteron, polikistik over sendromu olan bayanlarda, tüylenme ve adet düzensizliği olan kişilerde yüksek görünebilir. Özellikle adet düzensizliği ya da aşırı tüylenmesi olan bayanlarda testosteron ölçümü yapılması tavsiye edilmektedir.

DHEAS
Böbreküstü bezlerinden salgılanan erkeklik hormonu olan DHEAS, özellikle tüylenme artışı sorunu olan bayanlarda ve böbrek üstü bezlerinde sorun olduğunda artabilmektedir.


Hormon Testleri, Laboratuvar Avcılar,Test Sonuçları Avcılar,Laboratuvar İstanbul,Hormon Testi Beylikdüzü,Hormon Testi Esenyurt,Testestoron Ölçümü,Hormon Düzeyi